تحولات اقتصادی حوزه یورو:

اتحادیه اروپا یکی از بزرگ‌ترین بلوک‌های اقتصادی جهان محسوب می‌شود که با جمعیت ۴۴۶ میلیونی خود ۱۶ درصد اقتصاد جهانی را در اختیار دارد. براساس آمار صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ با بیش از ۱۷ تریلیون دلار تولید ناخالص ملی پس از ایالات متحده آمریکا در جایگاه دوم قرار دارد. تجارت روزانه کالا و خدمات در اتحادیه اروپا حدود ۱۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود. مسائل مهم در حوزه اتحادیه اروپا طی یک سال اخیر تنوع بالایی داشتند. ادامه پس لرزه‌های خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت)، ادامه دار شدن و ناتوانی کشورها در کنترل موثر ویروس کووید۱۹ و بحران گازی از جمله مهم‌ترین عوامل بودند. متغیرهای مختلف، اثر مثبت بر اقتصاد این کشورها نداشته است.

صندوق ­بین­المللی ­پول در گزارش اکتبر ۲۰۲۱  نرخ بیکاری در حوزه یورو در سال ۲۰۲۱ را با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل برابر ۸ درصد برآورد نموده است. پیش­بینی می­شود افزایش نرخ بیکاری در این حوزه برای سال ۲۰۲۲ برابر با سال گذشته یعنی ۰.۱ درصد باشد و در محدوده ۸.۱ درصد تثبیت شود.

همچنین طبق برآورد بانک جهانی در ماه ژوئن ۲۰۲۱ ، اقتصاد حوزه یورو در سال ۲۰۲۱ میلادی به طور متوسط از رشد اقتصادی مثبت ۴.۲ درصدی برخوردار بوده است. همچنین این بانک رشد اقتصادی سال آتی میلادی را با افزایش ۰.۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ معادل با مثبت ۴.۴ درصد پیش­بینی نموده است.